Sajam PLACE2GO 2018

Sajam PLACE2GO 2018

Međunarodni sajam...

Cerničani u Bugarskoj

Cerničani u Bugarskoj

Učenici i učitelji Osnovne škole...

Učenici i profesori Gimnazije Nova Gradiška u Njemačkoj

Učenici i profesori Gimnazije Nova Gradiška u Njemačkoj

U tjednu od 25.velječe do 4. ožujka...

Klub MS Nova Gradiška

Klub MS Nova Gradiška

Klub oboljelih od multiple skleroze...

"Žene i mediji u Hrvatskoj" (foto video)

Tribina koja je održane 9. ožujka u...

„Let me think about it“ – Čekaj da razmislim

„Let me think about it“ – Čekaj da razmislim

  Udruga za promicanje aktivnog...

OPG iz naše županije predstavljeni u Istri

OPG iz naše županije predstavljeni u Istri

Lokalna gastronomija, sa svojim...

 • Sajam PLACE2GO 2018

  Sajam PLACE2GO 2018

  Ponedjeljak, 19 Ožujak 2018 23:09

  Published in Društvo

 • Cerničani u Bugarskoj

  Cerničani u Bugarskoj

  Ponedjeljak, 19 Ožujak 2018 13:22

  Published in Društvo

 • Učenici i profesori Gimnazije Nova Gradiška u Njemačkoj

  Učenici i profesori Gimnazije Nova...

  Srijeda, 14 Ožujak 2018 14:14

  Published in Društvo

 • Klub MS Nova Gradiška

  Klub MS Nova Gradiška

  Ponedjeljak, 12 Ožujak 2018 19:17

  Published in Društvo

 • Konvencija vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama u obitelji (VJERUJ ILI PROČITAJ)

  Konvencija vijeća Europe o sprečavanju...

  Ponedjeljak, 12 Ožujak 2018 14:02

  Published in Društvo

 • "Žene i mediji u Hrvatskoj" (foto video)

  Subota, 10 Ožujak 2018 22:41

  Published in Društvo

 • Brodsko-posavska županija i službeno pristupila Europskoj povelji o ravnopravnosti spolova (audio - foto)

  Brodsko-posavska županija i službeno...

  Četvrtak, 08 Ožujak 2018 20:23

  Published in Društvo

 • „Let me think about it“ – Čekaj da razmislim

  „Let me think about it“ – Čekaj da...

  Srijeda, 07 Ožujak 2018 23:32

  Published in Društvo

 • OPG iz naše županije predstavljeni u Istri

  OPG iz naše županije predstavljeni u...

  Utorak, 06 Ožujak 2018 17:31

  Published in Društvo

 • Informiraj se, budi emancipiran/a: Što je zaista Istanbulska konvencija?

  Informiraj se, budi emancipiran/a: Što...

  Ponedjeljak, 05 Ožujak 2018 20:46

  Published in Društvo

 

Zlatko Blaževac-Abaz, predsjednik Udruge Eurobiker Charity Croatia - Mobilnost nadilazi granice i spaja kulture

Abaz

Pod motom „mobilnost nadilazi granice i spaja kulture“ , kao član međunarodne humanitarno-bajkerske asocijacije Eurobiker e.v., posljednjih pet godina djeluje udruga Eurobiker Charity Croatia, čija je osnovna misija pomaganje, ali i razbijanje uobičajenih stereotipa o bajkerima.

Iza ekipe od osam službenih i nekolicine počasnih članova, do sada je ostalo više od 30-ak svjetskih zemalja, ali i niz iznimno značajnih i vrijednih humanitarnih akcija organiziranih u suraadnji s njemačkom udrugom  Biker-Brummi-Hilfe i njenim predsjednikom Hermanom Munzellom.Dolazak  humanitarno bajkerske ekipe s misijom u Novu Gradišku bila je prilika za razgovor s predsjednikom udruge Eurobiker Charity Croatia, Zlatkom Blaževcem-Abazom

Iako je iza Vas već pet godina međunarodnog djelovanja s ciljem povezivanja naroda i kultura kroz vožnju motorima, javnost još uvijek nije dovoljno upoznata sa svim onim što su humanitarno odradili članovi Udruge Eurobiker Charity Croatia. Kako je čitava priča krenula, od kuda inicijativa i gdje ste danas, pet godina kasnije?

Kako to uvijek ide sa sličnim, pozitivnim pričama, tako je i ova naša krenula sasvim slučajno, godine 2008, kada je na proputovanju starim kontinentom, kroz Slavonski Brod prošla skupina europskih bajkera. Iako im je službeni doček tada trebao biti organiziran u Sloveniji, zbog tamošnjih aktualnih parlamentarnih izbora, organizacija je propala. Tu „ulijeće“ nekolicina nas entuzijasta koji su, u kratko vrijeme, zahvaljujući ogromnoj volji i inatu, ali i logističkoj podršci gradonačelnika, ljude ugostili, omogućili im čuvenu slavonsku dobrodošlicu, ali i međusobno kliknuli na prvu.Sve ostalo išlo je sasvim spontano. Priča o zajedničkim interesima, zaljubljenost u motore, putovanja, ali i osjećaj humanosti i ljudske potrebe da pomognemo onima kojima je pomoć najpotrebnija.U suradnji s njemačkom bajkersko-humanitarnom udrugom Biker Brummi Hilfe na čijem je čelu naš današnji počasni član, Herman Munzell, udrugom koja organizira, te pomaže u prikupljanju i prijevozu donacija, krenula je humanitarna priča koja je vrlo brzo nadišla granice i spojila kulture.Iza nas je tako, niz uspješno realiziranih humanitarnih konvoja koji su proputovali i pomogli stanovnicima Bugarske, Kosova, Albanije, Makedonije, Ukrajine, Bosne i Hercegovine i naravno, Hrvatske.

U javnosti je još uvijek i suviše neopravdanih stereotipa prema bajkerima.Međutim, vi svakodnevno, iz akcije u akciju, uspješno dokazujete kako vas kroz život, osim motora, vodi i veliko srce. Čini mi se kako je, uz ljubav prema brzini, motorima i putovanjima, upravo to ona poveznica po kojoj se prepoznaju i povezuju bajkeri sa svih krajeva svijeta.

Upravo tako.Mi u ovu priču nismo ušli niti radi popularnosti, niti kako bi odjednom postali pozitvniji likovi. Jer, mi smo već u startu pozitivci. Isto tako, nismo imali potrebu o našim djelima agresivno izvještavati javnost, niti upoznavati medije.Tako smo s vremenom, spontano i potpuno neplanirano, došli do trenutne situacije u kojoj mediji kontaktiraju nas, raspitujući se za planove i nove akcije, slijedeći konvoje i izvještavajući javnost o vrijednosti pojedine prikupljene donacije.U svakom slučaju, uz pomoć medija ili bez njih , mislim kako naša djela govore puno više i puno glasnije o nama, nego mi sami. Osim toga , pet godina djelovanja na ovim prostorima, uz bezbrojne anegdote s putovanja, nebrojena prijateljstva stečena za cijeli život, kao i vrijedne životne spoznaje o drugim kulturama i nacijama, ostavilo je značajan trag na moto sceni, ne samo Hrvatske, nego i Europe, ali i svijeta. A, upravo je to, uz zahvalnost onih kojima pomoć dopremimo, ljudi u kriznim životnim situacijama i dramatičnim trenucima poput rata ili elementarnih nepogoda, ono što je u našoj životnoj priči neprocjenjivo.

Kako teku pripreme za određenu humanitarnu akciju, koje su to inicijalne aktivnosti i kako zapravo odlučiti kome je, u trenutku kada je svijet velika ratna kugla, pogođena brojnim sukobima i globalnom gospodarskom krizom, pomoć najpotrebnija?

Sve kreće od izviđanja terena, upoznavanja sa situacijom, ali i stalnom komunikacijom s prijateljima iz Njemačke, članovima Udruge Biker Brummi Hilfe. Nakon značajnog broja uspješno odrađenih akcija već se formirala aktivna mreža bajkera koji prate događanja u svijetu, osluškuju potencijalna križna žarišta, ali i odgovaraju na pomoć onih koji nam se sami javljaju.Kroz dogovore i razgovore, potom selektiramo situaciju, krećemo u prikupljanje donacija, a potom i u organizaciju putovanja i plan kretanja konvoja.Jedan takav je i ovaj koji je, u pratnji bajkera iz cijele Europe, stigao i u Novu Gradišku.

Akcija kojom bajkeri u utorak 19.svibnja iz Nove Gradiške kreću na novo putovanje, akcija je kojom će članovi Udruge iz Hrvatske i Njemačke, još jednom značajno pomoći opremanju niza bolnica. O kakvoj je konkretno akciji riječ i kuda vas sve vodi putovanje?

Riječ je o konvoju koji se sastoji od čak 16 šlepera bolničke opreme, namještaja, ali i brojnih suvrmenih bolničkih instrumenata. Dosta je toga namijenjeno odjelima ginekologije, palijativi, ali i potebama nedonoščadi. Iako je većina trenutno dopremljene opreme i suvremenih bolničkih instrumenata prvotno bila namijenjena Ukrajini, zahvaljujući dosadašnjem kvalitetnom radu Udruge Eurobiker Charity Croatia, na preporuku Hermana Munzella, šleperi su, ipak, stigli u Hrvatsku. Nakon donacije novogradiškoj Općoj bolnici, bajkerska karavana će put Žepča i Livna, a potom u dječju bolnicu Kantrida u Rijeci.Cijeli program službeno završava na Grobniku, gdje će nas, pod pokroviteljstvom primorsko goranskog župana Zlatka Komadine, ugostiti naši rječki prijatelji.

Nakon Nove Gradiške i finiša u Rijeci, koji su slijedeći planovi?

Prvo slijedeće putovanje odvest će nas u mjesecu srpnju u Auschwitz, na obilježavanje 70.godišnjice oslobođenja zloglasnog logora, a potom počinju pripreme za 2016.godinu i putovanje u Portugal. Osim toga, krajem slijedeće godine pripremamo se i za rainbow tour u Južnoafričku republiku.Riječ je o akciji čiji su pokrovitelji tvrtka Volvo i švedska kraljica

I na kraju, tko su humanitarci, ljudi koji čine ekipe Udruge Eurobiker Charity Croatia?

Osim mene, ekipu čine Brođani Iva Brezić Breza,Damir Šavrić Šeki,Goran Tomić Tomulja,Igor Avraamović Grujo,iz Mostara dolaze Srećko Boras i Franjo Cvitković, te Ivan Došlić Baća iz Nove Gradiške.Uz nekolicinu počasnih članova( a takvo se članstvo mora posebno zaslužiti) s nama su, kao podupirajući članovi  i Dalibor Jurić,Matija Lipec, Dean Jakovac,Hrvoje Bašić Bašo i Žarko Novoselac Okac.To su ljudi koji, pomažući i osluškujući potrebe drugih, uz ljubav prema motorima i putovanjima, žive pod motom „mobilnost nadilazi granice i spaja kulture“,

AEM-logo-banner

 

Imamo 355586 gostiju i nema članova online