Okuplja ljude, brine o starijima, pomaže...

Tako su svoju sumještanku i zamjenicu načelnika u Općini Dragalić Ranku Milojković opisali njezini prijatelji i pripadnici srpske nacionalne manjine iz čijih redova je i predstavnica u izvršnoj vlasti ove jedinice lokalne samouprave.

Mandat je dobila na lokalanim izborima 2017. godine sa ostvarenih 62,07% glasova prilikom izbora zamjenika općinskog načelnika iz redova pripadnika srpske nacionalne manjine. Ovu dužnost obnaša do svibnja slijedeće godine, a kako nam je rekla, u planu joj je kandidirati se ponovno za ovu dužnost, ukoliko ne dođe do kakvih zakonskih promjena sukladno najavama o novom teritorijalnom ustrojstvu u RH

.

Podsjetimo!

Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina je propisano da pripadnici nacionalnih manjina u općinama i gradovima u kojima sudjeluju u stanovništvu od 5% do 15% imaju pravo na jednog vijećnika – manjinskog predstavnika u predstavničkom tijelu jedinice. Ukoliko sudjeluju u stanovništvu općina i gradova sa više od 15%, te u županijama sa više od 5%, pripadnici nacionalnih manjina imaju pravo na razmjernu zastupljenost u predstavničkim tijelima.

U jedinicama samouprave u kojima pripadnici nacionalnih manjina ostvaruju pravo na razmjernu zastupljenost u predstavničkim tijelima, osigurava im se i zastupljenost u izvršnim tijelima, odnosno prema propisanim uvjetima zamjenik općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana mora biti iz redova pripadnika nacionalnih manjina, a što se mora urediti statutom jedinice.

-Na područje šest naselja općine Dragalić: Donji Bogićevci, Gorice, Poljane, Mašić, Medari i Dragalić, poslije Domovinskoga rata vratili su se uglavnom stariji mještani.

Ja sam se vratila prije 10 godina, njegovala sam majku i odlučila ostati. Pa svatko voli svoj zvičaj, svoju domovinu- kaže nam Ranka Milojković.

Poslije 20 godina dočekala je i sama obnovu kuće.-Od hrvatske sam države dobila građevinski materijal, a sve radove obnove i adaptacije sama plaćam. Nadala sam se da će mi biti plaćeno uređenje objekta, ali što je, tu je. Imam puno prijatelja i dobrih ljudi i srpske i hrvatske nacionalnosti koji pomažu u ovi poslovima. Oko prijevoza potrebnoga materijala imam i pomoć načelnika općine i polako, ali sigurno i ja ću imati krov nad glavom-ispričala nam je naša sugovornica koju smo posjetili prije nekog vremena baš kada je obavljan posao pokrivanja krova.

Do sada je, kaže, živjela u oštećenoj kući čiji je vlasnik i službeno postala prije 4 godine, a radi se o kući njezinih roditelja.

-Obećavali su mi i iz redova srpskoga naroda od SB do Zagreba za obnovu kuće, ali godinama ništa. No sada uz pomoć države i uz pomoć prijatelja koji su priskočili u svim radovima i to ćemo završiti. Nadam se da će ono što planiram biti gotovo za mjesec dana.

Moja kuća pripada Dragaliću i uz obiteljsku slavu (Blagočasne verige) slavim i Ivanje (Mučeništvu sv. Ivana Krstitelja). Tu živim, selo slavi, pripadam selu i slavim i ja, kao što smo to uvijek i činili- istaknula je Ranka ujedno zahvaljujući svima koji su joj u ovom poslu pomogli i pomažu i dalje.

Žao joj je, kako kaže, što će kuća njezina brata ostati jedina neobnovljena, ali, prema njezinim riječima, najvjerojatnije će ju prodati. – U njoj za sada držim neke svoje stvari dok moja kuća ne bude useljiva-dodaje.

O funkciji zamjenice načelnika te aktivnostima koje poduzima za kvalitetniji život svojih sunarodnjaka

-Sada su uvjeti života puno bolji iako još ima posla. Pitka voda treba proći u Donjim Bogićevcima, u Poljanama se treba završiti sustav vodoopskrbe. Mašić, Dragalić i Gorice ga imaju. Uglavnom smo zadovoljni. Složni smo, upražnjavamo crkvene i obiteljske slave, obilježavamo crkvene događaje u svakom selu. U Poljanama je obnovljena i posvećena kapelica. Treba obnoviti crkve u Mašiću i Medarima. Crkva u Medarima stara je preko 150 godina. Za nju imamo gotovu i projektnu dokumentaciju, ali bit će potrebno dosta sredstava za ovaj posao. U Poljanama je kapelica obnovljena donacijama ljudi iz Kanade, Australije, domaćih ljudi. Imali smo i pomoć Vijeća srpske nacionalne manjine, crkve, općine Dragalić. Za ovu u Medarima bit će potrebna i sredstva iz projekata, ali vremenom ćemo ju, vjerujem i obnoviti- kaže Ranka Milojković.

Kao zamjenica načelnika sudjeluje i na sjednicama Općinskoga vijeća, a pruža i pomoć u pisanju zamolbi, ishođenju dokumentacije za pripadnike srpske nacionalne manjine na području općine. –Pola svoje plaće dajem kroz gorivo za narod i nije mi žao. Uvijek sam pomagala i to ću činiti i dalje prema svojim mogućnostima-ističe.

Pomoć u svakodnevnom životu i potrebama

Pomaže obiteljima na cijelom području općine Dragalić. -U vrijeme lockdowna dijelili smo humanitarnu pomoć, nabavljali lijekove, omogućila odlazak liječniku onima kojima je to bilo potrebno. Naši su stariji uključeni u projekt „Zaželi“ i osigurana im je pomoć u kući svakodnevno, a imamo i odličnu suradnju sa Centrom za socijalnu skrb Nova Gradiška koji onima koji su u potrebi osigurava i jednokratnu novčanu pomoć, sredstva za ogrjev i slično. U tim kontaktima posredujem za one koji ne mogu sami.

Srpsko nacionalno vijeće poslalo nam je pakete koje sam dijelila potrebitima na općini, naravno, pod zaštnim maskama. Uz hranu i higijenske potrepštine na moj prijedlog, napravljeni su i paketi sjemena povrća pa su i oni podijeljeni ljudima diljem Hrvatske kako bi mogli zasijati vrtove. E, te su pakete nazvali „Rankini paketi“-uz osmijeh nam kaže naša sugovornica.

Osnovala je i organizaciju laika pri crkvi

-Pa ta organizacija, Kolo srpskih sestara, jedina je na području zapadne Slavonije i maksimalno brinemo o parohijskom domu, ali i ovim putem pomažemo u nabavci potrebne odjeće, obuće, posteljine i različitih potrepština za naše obitelji. Kako dosta toga dobijemo kao donaciju sa svih strana, bude tu i igračaka, a kako je na područje naše općine doselilo i dosta Roma podijelim i njima. Važan je čovjek i ako je u potrebi nacionalnost se ne gleda.

Liturgije imamo jedanput mjesečno i nastojimo biti od pomoći našem parohu Ognjenu Tenđeriću. Eto i Preobraženje smo proslavili prema epidemiološkim mjerama, a za tu proslavu naša općina i načelnik uvijek nam osiguraju dobar dio sredstava- naglasila je Ranka Milojković.

Dodala je i kako se brinu o mjesnom groblju u Trnavi, a uređuje ga i veće poslove održavanja obavlja općina Gornji Bogićevci kojoj mjesto pripada. Pomažu i prilikom sahrana, jer kako naglašava Milojković, mnogi žele počivati u svom kraju. – Imamo ovdje i pitku vodu i mrtvačnicu. Uredno je i dostojanstveno i time smo zadovoljni- ističe.

Ako i ne bude slijedećega mandata, kako kaže, ona ostaje ovdje. –Imat ću mirovinu, volim pomagati, volim ljude i činit ću to na način na koji budem mogla- naglasila je.

Iz razgovora s nekoliko Rankinih prijatelja

Njih 15-ak okupilo se pomoći pokriti krov, a kako su istaknuli, pomoći će u svemu što budu mogli i znali raditi i dalje.

Anka Vlaisavljević iz Smrtića- Dugo se znamo. Vezani smo i preko pravoslavne crkve. Ranka nas je okupila i sada radimo humanitarne poslove čime sam zadovoljna, a ujedno se i družimo, nismo same.

U Smrtić sam se vratila 1996. godine. Imam odlične susjede, iz BIH su i ne bih ih mijenjala ni za što na svijetu. Nemam nacionalnih problema. Rođena sam u Golobrdcu, u Smrtić sam se udala. Imam „fantastičnu“ mirovinu od 1.700 kn za 29 godina radnoga staža, ali malih sam prohtjeva, zasadim vrt, imam sve što mi treba i zadovoljna sam. Najvažnije je da su mi djeca zdrava. Nisam požalila što sam se vratila. Hrvatska je moja domovina.

Mira Banjanac, Mašić - Drago nam je da smo zdrave i možemo pomoći. Ona se žrtvuje za nas, a mi smo tu uvijek za nju. Mi smo 2.000-te riješili obnovu, ponovno stvorili dom. Djeca su daleko, u SAD-u i to mi je teško, a sa svim drugim sam zadovoljna. Ovo je i naša domovina i mi je volimo. Nemamo problema, imali smo prijatelje i ostali smo dobri bez obzira na nacionalnost.

Milica Vlaisavljević iz Trnave Rankina je strina i ima 80 godina- Radim svaki dan, imam životinje: koke, gice, mačke, radim bašču. Imam muževu penziju, djeca su vani, a volim se družiti i okupljamo se crkve. U svemu pomažem-sadim, kopam, režem ruže. Najstarija sam, slušaju me i zajedno radimo. U Trnavi imam i praunuku, završila je prvi razred. Bogata sam i djecom i unucima.

Željko Basarić- Došla je i njezina kuća na red, a Ranka je prema nama dobra i brine se o svima starijima, okuplja ljude, pa je red da i mi njoj pomognemo.

Milan Marić iz Poljana –Pomažemo koliko možemo jedni drugima. U Poljanama se živi relativno dobro. Imam mirovinu, zemlju nemam s čim obrađivati . Eto ide nam i vodovod, kanalizacije još nemamo, ali bit će. Uvijek može bolje, ali nismo gladni, žedni i dobro je. Imao sam puno prijatelja Hrvata, a ostali smo dobri i sada. Išlo se na kirvaje, Božiće, slave... Veliki su u politici, a mali si pomažu i stvarno nema nikakvih problema.

AEM banner novinar